Desperate help needed setting up DNS, can't figure it out

I’ve been trying to figure out but its just out of my league…
I got bunch of 301 messages the day after I started using cloudflare, pro plan. Not sure what’s happening.
My site was always naked (without www) and would like to keep it like that.
My content isn’t getting served on CDN and I read on this forum about fixing DNS but It’s something I can’t grasp.
I have hidden some server information for security purposes but can share to trusted individual in private if needed.
3Capture
Csapture

Please help

1 Like

So you need www to non-www redirection?

Have you tried with Page Rules at Cloudflare dashboard?

Or you may have this events logged, or status codes exactly because visitors are landing on the www, and maybe your app is working on www, but you are pointing all of them to non-www?

• or even as supposed to be, all comming to www but all being redirected to non-www, that’s why you would have 301 status codes shown up at Analytics?

If you are using Page Rules, maybe you are caching all under the “www”, but none under the “non-www” part of your domain?

@danijel.grozdek Vjerujem da se razumijemo i na domaći :slight_smile:

Imaš web server Apache ili Nginx instaliran na serveru?
Da li ti web server ima kakvu konfiguraciju, npr. htaccess ili vhost/conf datoteku, je li domena primarno na www ili bez www-a, odnosno radi li web server kakvo preusmjeravanje sa www na bez-www ili obrnuto?
Radi li ti web aplikacija, npr. WordPress sa www ili bez www-a “po defaultu” kako je instaliran/a?
Što imaš zabilježeno u access log zapisniku na serveru?

2 Likes

@fritexvz Wow, thanks for fast and detailed reply! I have to go away for an hour or two, but will continue to deal with this ASAP.

1 Like

Može, probaj, pa javi ovdje :wink:

1 Like

Hvala ti puno puno

@fritexvz Evo me. Smijemo na HR ovdje?

1 Like

Da, možemo

1 Like

Napravio sam rule da šalje sa www na bez-www, isprobao sam i radi https://www.el-da.hr .
Za CDN, imam ovako podešeno, jer ako stavim cache all, onda mi ne radi cart i checkout.

Da, tu dolazi onaj dio da moraš imati cache ali po kolačiću (cookie), tzv. " Bypass Cache on Cookie". To dostupno tek na Business planu, ako dobro pamtim.

Međutim, cart i checkout stranice niti ne bi smijeli biti predmemoririrani (u cacheu), zbog toga što bi svaki kupac imao iste stavke u košarici, a svaki je odabrao svoje koje treba, dakle to nije dobro.

Nadalje, ono što vidim iz priloženog screenshot-a Cache everything na /media i /wp/wp-content/uploads - malo mi tu nema smisla, odnosno “po defaultu” Cloudflare cache-ira CSS, JS, slike. Više o tome ovdje koje su “zadane” ili “default” da ih cache-ira:

Dakle, to je onaj Cache Standard.
Cache Everything bi imao smisla kada bi u tim mapama i pod-mapama imao .html datoteke.

Tako da, ova dva pravila, po meni možeš slobodno ukloniti, dok u postavkama Cloudflare-a odabereš Caching -> Configuration opciju Caching Level "Standard".

1 Like

Ovo je okej.
Da, vidim. Radi kako i treba.

Da li ti je instalacije Joomla-e na domeni sa www ili bez www-a?
Također, ako preusmjeravanje sa www na bez www radimo putem Page Rule-a kako trenutno imaš postavljeno na Cloudflare-u, tada je “normalno” za vidjeti da imaš mnogo 301.

Odnosno, ne znam da li ti se stranica indeksira na npr. Google-u sa www ili bez www-a?
Postoji li kakva karta web lokacije / sitemap?
Zašto bi imao toliko mnogo zahtjeva na www, pa da Cloudflare mora toliko preusmjeravanja raditi?
Je li neki crawler?
Ili zaista toliko prometa?

1 Like

Cache standard sam prvo i probao, pa sam od nekoga pročitao za ovaj cache everything.
Sada sam opet vratio standard.

https://el-da.hr/informacije/mapa-stranice
Vidim bez-www se šalje.

Za www imaš indeksirano tek nekoliko, manje od 100.

Ali to ne bi smijelo utjecati na ukupan broj 301 zahtjeva koje dobivaš.

E sad, hm, zašto je tomu tako, odnosno ne znam od kuda ti zahtjevi na www dolaze, da ih Cloudflare tvojim Page Rule-om mora preusmjeravati na bez www-a.

U pravilu, sve je to okej dok god je 301.
Dok je 404 e tad je problem.

Ono što ja ne znam, pa ću pitati:

1. Koju postavku za SSL koristiš u SSL tabu/kartici na Cloudflare-u? (Flexible, Full, Full (Strict)) SSL/TLS -> Overview
  2. Imaš li Always Use HTTPS opciju uključenu? SSL/TLS -> Always Use HTTPS
  3. Imaš li Automatic HTTP(S) Redirection opciju uključenu? SSL/TLS -> Automatic HTTPS Rewrites
  4. Prije nego li si prešao na Cloudflare, jesi li imao SSL certifikat za domenu/web stranicu, koji pokriva oboje www i bez www-a?
1 Like

Joomla mi je aktivna stranica godinama, a trenutno radim na novoj stranici u WPu el-da.hr/wp.
Ok onda neka se 301 gomila.
Samo CDN mi je najveći problem, ne kužim zašto ne radi.

Na što točno pritom misliš “CDN”? Koristiš neki vanjski za smještaj datoteka tipa Fastly ili BunnyCDN, ili misliš na Cloudflare kao CDN?

U kojem smislu ne radi?
Provjerom Cloudflare HTTP zaglavlja cf-cache-status za CSS, JS datoteke ili slike, s vrijednošču HIT, MISS, BYPASS ili?

pragma: no-cache
x-turbo-charged-by: LiteSpeed

Pošto vidim da si na MyDataKnox-u, ne znam napamet i da li ovisi kod njih o hosting paketu, međutim ako oni koriste i Nginx Static cache, tada bi mogao imati čudne “odgovore” za HTTP zaglavlja.
Jer, koji puta, bilo MyDataKnox ili WMD, oboje koriste cPanel, pa LiteSpeed ili Apache s Nginx-om, i kada datoteka uđe u Nginx static cache, imaš jedno, ali Cloudflare drži drugo.

Događalo mi se je da Joomla, pa čak i WordPress su znali nešto zezati s time.
Kao, jednom je imao u cache-u, pa potom više nije.

Uglavnom, ja sam zamolio da mi domenu/stranicu izuzmu iz tog Nginx static cache-a.

U biti, sada kada pišem, mislim da se je to zvalo EnginTron tako nekako - tu sam imao izazova s njima, a pored toga recimo W3 Total Cache dodatak za WordPress, pa na sve to skupa još Cloudflare. To je bilo, “raspašoj”, jer ono što je ušlo u cache ond tog EnginTron-a, ja nisam imao kontrolu nad time.

1 Like
  1. Stavio sam strict SSL jer sam pročitao tako, ali sada vidim da treba biti “a trusted CA or Cloudflare Origin CA certificate on the server”, a nisam siguran da li moj SSL ispunjava te uvjete.
  2. Always use HTTPS mi je uključen
  3. Automatic HTTPS Rewrites uključeno
  4. Imao sam SSL ali nisam siguran je li pokriva i www. i bez

Provjerom na gtmetrixu vidim da je svaka slika poslana sa el-da.hr, a koliko znam trebalo bi biti sa cloudflare CDNa pošto mi je uključen standard cache.

Ako ti je AutoSSL generirao prethodno, onda možeš imati Full Strict (SSL).
Jedina napomena ovdje, kada koristiš Cloudflare, dakle DNS zapis je :orange: cloud, AutoSSL ga neće moći obnoviti automatski.
Postoje nekoliko varijatni, ja obično to preko noći riješim, stavim na :grey: cloud, pokrenem AutoSSL, kada se generira novi, vratim na :orange:.

Ili da, koristim Cloudflare Origin CA certifikat pa sam bez brige.
Jedino ostavim AutoSSL za A mail pod-domenu, tako da imam SSL certifikat za e-mail.

Ovo bi bilo dobro provjeriti.

1 Like

Ovo – U kojem smislu ne radi?
Provjerom Cloudflare HTTP zaglavlja cf-cache-status za CSS, JS datoteke ili slike, s vrijednošču HIT, MISS, BYPASS ili?

Ne razumjem. Znam i volim raditi stranicu, ali ovaj tehnički dio mi nikako ne leži, ne mogu pohvatati pola toga.

1 Like

Cloudflare CDN ne hosta datoteke negdje na svojem serveru, ili svojim serverima.
Dakle, nije u funkciji kao hosting provajder.
Zapravo, pomaže predmemorirati te datoteke na mreži.

Možda, dobar primjer, tko koristi Amazon, tada se datoteke hostaju na njihovim serverima pa potom i svaki zahtjev dolazi/odlazi s njega.
A ovdje, spominješ dolazi sa domene el-da.hr - što je istina, da, ali je u HTTP zaglavlju navedeno da je HIT, dakle posluženo sa Cloudflare-a, čime zahtjev nije išao skroz na server, već je došao s korisniku najbliže Cloudflare lokacije (Zagreb, Beč …).

Nešto više o tome:

Ako imaš HTTP zaglavlje za neku CSS ili JS ili sliku, dakle cf-cache-status: HIT, tada stvar radi kako treba.

Možda, možeš provjeriti, koliko dugo da iste datoteke zadržava kod korisnikova Web preglednika tako da postaviš Browser Cache TTL na npr. 24 sata ili duže.

• pritom, ako radiš neke promjene, npr. dodaše novu CSS klasu ili nešto, moraš osvježiti cache (Purge Cache) za tu datoteku, tako da si korisnik preuzme “frišku” novu koja sadržava te nove promjene

Tu su i drugi HTTP zaglavlje, ovaj gore je max-age, a postoji i Expires još.

1 Like